Przedstawiam ostatni z siedmiu Filarów.
Najkrótszy do opisu, ale chyba najważniejszy. Ten, którego fizycznie nie mogłem spełnić w 28dni do zawodów na dystansie +100km 😛

Filar VII – Zasada 10%

Polega na progresji dystansu jaki pokonujemy podczas adaptacji do butów 5palców, zaczynając od dziesięciu procent tego, co planowaliśmy przebiec podczas standardowej jednostki treningowej. To jest: Poniedziałek – zamiast 10km – 1km. Kolejny tydzień w poniedziałek 2km itd. W tym wypadku do przebiegnięcia w pełnej krasie dystansu 10km potrzebowalibyśmy 10 tygodni i jest to w pełni uzasadniona formuła tym bardziej, jeśli dotychczas oklepywaliśmy asfalt „dobrze” amortyzowaną piętą.
Kilka chwil po takiej kilometrowej przebieżce możemy z powrotem włożyć stare buty i dokończyć jednostkę wg planu, jednak wnikliwie wsłuchując się w sygnały płynące z całego ciała.
Nie zaleca się wprowadzania 5palców na koniec jednostki, gdyż wraz ze zmęczeniem struktur zwiększone jest ryzyko wystąpienia urazów.

Duże 16

Wprowadzanie butów minimalistycznych wiąże się z dużym ryzykiem nadmiernych przeciążeń układu ruchu z powodu włączenia tych funkcji stopy, które zostały zapomniane przez lata stosowania obuwia tradycyjnego(wspierającego). Dużo czasu potrzebuje ciało by zaadaptować struktury do całkiem nowych czynności, które prowokuje stosowanie butów minimalistycznych.

Mocne stopy i podudzie, a co za tym idzie większa moc i lepsza technika nie staną się cudownie faktem zaraz po założeniu drogich butów. Dopiero sukcesywna praca(na bazie wszystkich 7 Filarów) może nam to zapewnić i pozwolić biegać swobodniej, dłużej i szybciej z każdym palcem w osobnej „kieszeni” 😉

Dziękuję za uwagę przy Filarach 😀 Jutro postaram się wrzucić skończoną relację!


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s