Dzień dobry!
Za kilka godzin relaks na 2 doby przed startem przy finale Ligii Europy.
Teraz jednak słowo o kolejnym, bardzo ważnym elemencie przygotowań do bezpiecznego i efektywnego biegania w butach minimalistycznych(i nie tylko).

IV: Rolling – intensywne rozluźnianie i transport metabolitów.
Duże 9.jpg

Stosowanie tej formy automasażu, czyli rozluźniania mięśniowo-powięziowego jest banalnie prostym i bardzo skutecznym narzędziem treningowym, w mojej opinii niezbędnym dla osób trenujących min 3-4 razy w tygodniu. Do jego wykonania potrzebujemy od średnio twardego do całkiem twardego przedmiotu, który po przyłożeniu do skóry z dużą siłą nie spowoduje uszkodzeń skóry. U mnie jest to szklana butelka(po occie jabłkowym) i kulka do mieszania sernika(nie wiem jak to inaczej nazwać 😉 ).

Oto kilka korzyści płynących z regularnego rolowania:


1) Zmniejszenie napięcia najczęściej przeciążanych struktur miękkich(mięśni, ścięgien, powięzi).

Kilkuminutowe, powolne ślizganie lub toczenie(mniej intensywne) przyrządem okolic mięśnia piszczelowego przedniego, ścięgna Achillesa czy podudzia zapewni reakcje podobne do efektów intensywnego masażu. Minuta na „okolicę” po godzinnym biegu to niewiele czasu, więc w ramach „schładzania”(o tym też napiszę 😉 !) należy zatroszczyć się o miejsca, w których czujemy przewlekły ból czy napięcie.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2) Przyspieszona regeneracja – usprawnienie odpływu metabolitów

Podczas intensywnego wysiłku(np. trening biegowy) mięśnie szkieletowe nierzadko pracują w trybie beztlenowym(mleczanowym). W takich warunkach komórki produkują jony wodoru w ilościach niemożliwych do zobojętnienia, co prowadzi w prostej linii do kwasicy mięśniowej – skutkuje ona m.in. ostrym bólem czy hamowanie rozpadu glukozy(uwalnianie energii). 
By po jednostce treningowej w zakresach mieszanych lub beztlenowych zapewnić jak najszybsze usuwanie produktów przemian metabolicznych, możemy zastosować m.in. automasaż w formie rolowania lub kompresję, a najlepiej jedno po drugim. Pomoże nam to zapewnić optymalne warunki do wykonania jednostek przewidzianych na kolejne dni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3) Skuteczna praca z rozcięgnem podeszwowym

Jedną z pierwszych technik profilaktyki i terapii urazów rozcięgna podeszwowego(czyli mięśni łydki, ścięgna Achillesa, stawu skokowego) jakie znalazłem w sieci jest rozklejanie powięzi i masowanie struktur podeszwy stopy. Zależy nam na tym, by opierając cały swój ciężar na stopie, pod którą leży piłeczka golfowa nie czuć w stopie silnego napięcia, rwania, bólu. Będzie to oznaczać, że struktury budujące element układu ruchu przyjmujący największe obciążenia podczas biegu są elastycznie i pracują wydajnie, bez zakłóceń. Zacząć pracę nad tym istotnym elementem możemy z czymś miękkim(np. piłka tenisowa), by nie powodować nadmiernego bólu. Tu i tak cudów w 2 dni nie zdziałamy. Codziennie jednak powinniśmy czuć, że możemy sobie pozwolić na trochę więcej.

Automasaż podeszwy stopy stosuję przed każdym wyjściem na trening biegowy i staram się nie zapominać o tym również po powrocie do domu.
Służy mi też to jako pewnego rodzaju diagnostyka z ekspresowym opisem. Okolicom bardziej czułym danego dnia poświęcam więcej uwagi i zazwyczaj na dzień następny brak śladu po objawach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Można by napisać o tym temacie niejedną pracę naukową, ale nie taki jest w tym momencie mój cel. Mam nadzieję, że zainteresowałem Was tematem, bo być może nie wygląda bardzo atrakcyjnie, ale z odpowiednim podejściem możemy uzyskać spektakularne wręcz rezultaty.

Jutro kolejny filar 🙂 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s